The Evergreen State Fair

Thursday, Aug 24, 2017 at 7:00am

14405 179th Avenue South East
360-805-6700

Schedule of Events

Exhibit Closures and Animal Changeovers

7:00 am–10:00 am OC Floral 1st Show Judging entries & Judging – limited viewing

7:00 am - 12:00 pm OC Clydesdale Draft Horses Entries Admitted - Barn Closed

8:00 am - 2:00 pm OC Grange and General Ag -Closed Judging- Limited viewing

8:00 pm 4H Dogs Barn closes

GRANDSTAND EVENTS

8:30 am - 3:00 pm FAIRFEST 3on3 Basketball Tournament (Youth 3rd - 7th Grades) Hosted by Stars Unlimited

3:00 pm - 9:00 pm Auto X - Free with paid fair admission

9:00 pm Fireworks Sponsored by Sleep Number

Courtyard Stage

10:30 am Marcia Kester (Country)

11:30 am Erandolin Strings Celtic Band (Celtic & Old Time Fiddle)

12:45 pm The Reptile Man (Reptile Show)

2:00 pm Opening Day Ceremony

3:15 pm Marcia Kester (Country)

4:00 pm Bubble Gum Blowing Contest (3:45 pm Sign Ups) Sponsored by JACK-FM

5:30 pm Aztec Indian Dancers

7:00 pm 4H Awards

8:30 pm Evergreen State Super Star (Semi-finals) Hosted by Sound-Light-Karaoke

SPECIAL DISPLAYS & EVENTS

10:00 am - 10:00 pm Civil War Encampment

10:00am Grand Opening Celebration - West of the Tunnels (Red Parking Lot)

3:00 pm & 6:30 pm Texting Contest - Hosted by the Fair Advisory Board PA (listen to PA Announcer)

Daily Attractions

10:30am-8:30pm Great American Petting Zoo (please wash hands after petting the animals - thank you!)

10:00am-8:00pm Sky Valley Stock & Antique Tractor Club

10:00am-8:00pm WSU Coop-Extension Master Gardeners

10:00am-8:00pm Shannahan Cabin Hosted by Monroe Historical Society 

10:00am-8:00pm Farmer for a Day (Kids Activity Tent) 

10:00am-10:00pm Dairy Shrine Museum 

10:00am-10:00pm NW District Beekeepers 

10:00am-10:00pm Quil Ceda Carvers (wood carving by hand) 

10:00am-10:00pm Snohomish County Ag. Display 

10:00am-10:00pm Sow & Litter Display 

10:00am-10:00pm Western Heritage Center - Interactive Museum 

10:00am-10:00pm Chainsaw Carvers Display 

10:00am-10:00pm NW Largest Totem Pole Display 

10:00am-10:00pm NW Native American Display 

10:00am-10:00pm Civil War Encampment 

10:00am-10:00pm Cattleman’s Association 

10:00am- 8:00pm Northwest District Beekeepers Display 

10:00am- 8:00pm Snohomish County Fruit Society 

12:00 pm, 4:00 pm & 7:00 pm International Lumberjack Shows 

2:00 pm & 8:00 pm Aztec Indian Dancers 

11:00 am, 1:00 pm, 3:30pm, 5:30pm GASCAR - Crazy Animal Races

EQUESTRIAN EVEN

7:30 am 4H Sr. Showmanship: English, Western, Driving 

9:00 am 4H Sr. Showmanship: Weaning/Yearling/Green Horse E/W Nov. Showmanship, Walk, Trot, Jog, Horseless Horse, Showmanship medals

12:30 pm Hunter, Saddle, and all Pleasure types, Disciplines Rail, Versatility 

1:00 pm Novice English Pleasure-and all other pleasure types, Driving Hunter in Hand

5:00 pm Western Regional Clydesdale Show

COMPETITIVE EXhibits

9:00 am FFA Poultry, Pigeon & Waterfowl Type before 4H

10:00 am 4H Dogs-Showmanship all Classes

10:00 am 4H/FFA Judging Livestock Contest

10:00 am 4H/FFA Poultry/Pigeons Type Judging

10:00 am - 2:00 pm 4H Poultry Bowl

10:00 am–2:00 pm 4H Poultry/Pigeons Prime Time

10:00 am–3:00 pm 4H Dairy Cattle Start to Finish

11:00 am–1:00 pm 4H Pygmy Goats Quiz Bowl

11:00 am - 1:00 pm 4H Public Pres. Story Time

11:00 am–6:00 pm 4H Rabbits Judging Contest & Breed ID

12:00 pm FFA Horticulture Entries Judging Begins

12:00 pm 4H Beef Demonstrations

12:30 pm–7:00 pm FFA/4H Dairy Goats – Showmanship

1:00 pm - 5:00 pm Youth Livestock Sale Showmanship & Type

1:00 pm - 2:00 pm 4H Pigeon Bowl

2:00 pm 4H Sheep Bowl

2:00 pm 4H Cavy Bowl

2:00 pm–3:00 pm FFA Forestry / Natural Resources Career Development Event

2:00 pm–4:00 pm 4H Beef Novice/Junior Practice Showmanship

2:00 pm - 5:00 pm 4H Public Pres. Illus Talk & Demonstrations

2:00 pm–7:00 pm 4H Dairy Goats Showmanship

3:00 pm 4H Cats Costume Contest

3:00 pm 4H Dairy Cattle Dairy Demo Contest

3:00 pm–4:00 pm FFA Dairy Food Science Career Development Event

3:00 pm - 5:00 pm 4H/FFA Alpaca/Llama Showmanship 

4:00 pm 4H Dog Demonstrations 

4:00 pm 4H Sheep Demonstrations

4:30 pm 4H Beef Over the Hill 

5:30 pm - 7:00 pm 4H Alpaca/Llama Judging Clinic 

6:00 pm 4H Fiber Goats Fiber I.D. Contest 

6:00 pm - 9:00 pm Livestock Rabbit Judging

7:00 pm County 4H Awards

Roving Entertainment

10:00 am - 5:00 pm Eric Haines (Variety) Roving around Fairgrounds

10:00 pm - 5:00 pm Atlas Robotics Roving around Fairgrounds

Cost:

Adults (16-61) - $12

Seniors (62-89) - $8

Seniors (90 and older) - Free

Youth (6-15) - $8

Kids (5 and under) - Free

Active Military with I.D. - $8