The Evergreen State Fair

The Evergreen State Fair

Sunday, Aug 25, 2019 from 10:00am to 11:00pm

  360-805-6700
  Website

Schedule of Events

2:55pm: Monster Trucks & Racing - Monster Trucks, V8 Extremes, Dwarfs, Jr. Hornets, Chain & Go Demo, and Buses Doors open at 12pm. Fan Fest 1:50pm.
Location: Grandstand

10:45am: New Age Flamenco (World Music)
12pm Bailadores De Bronce (Mexican Folkloric Dancers)
1 pm New Age Flamenco (World Music)
2:30pm Mariachi Fiesta Seattle (Mariachi)
4pm Bailadores De Bronce (Mexican Folkloric Dancers)
5pm Aztec Indian Dancers
6:45pm/7:45pm/8:45pm En Canto (Brazilian/World)
7pm Arthur Murray Dance Studio (Dance Demo: Latin)
Location: Courtyard Stage

Special Displays & Events
10:00am-8:00pm Sky Valley Stock & Antique Tractor Club
10:00am-8:00pm Shannahan Cabin Hosted by Monroe Historical Society
10:00am-8:00pm Farmer for a Day (Kid's Activity Bam)
10:00am- 8:00pm Northwest District Beekeepers Display
10:00am-8:00pm Western Heritage Center - Interactive Museum
10:00am- 8:00pm Snohomish County Fruit Society
10:00am-10:00pm NW District Beekeepers
10:00am-10:00pm Dairy Shrine Museum
10:00am-10:00pm Quil Ceda Carvers (wood carving by hand)
10:00am-8:00pm Snohomish County Ag. Display
10:00am-10:00pm Sow & Litter Display
10:00am-10:00pm Chainsaw Carvers Display
10:00am-10:00pm NW Native American Display
10:00am-10:00pm Cattleman's Association
12:00pm-4:00pm Lace/Knit In
1pm, 3pm, 5pm, and 7pm: Snohomish County PUD - Arc Trailer - high-voltage demonstration

Roving Entertainment
10:30am-5pm: Eric Haines (One Man Band)
11am-5pm: Adria The Juggler
11am-6pm: Professor Bamboozle (Roving & Balloons)
12:45pm: Mariachi Mexican Fiesta

Daily Attractions
10:30am-8:30pm: Great American Petting Zoo (please wash hands after petting the animals - thank you!)
12pm, 4pm & 7pm: International Lumberjack Shows (Sponsored by Washington State Lottery)
2pm & 8pm Aztec Indian Dancers
11am, 1pm, 3:30pm, 5:30pm Great American Duck Races

Equestrian Events
8:00apm: 4H Horse Show Events
9:00apm: 4H Horse Show Showmanship
10:00am-4:00pm: 4H Horse Show Events
12:30pm: Intl Flags Sr, Int, jr
1:00pm: 4H Horses Stick Horse Exhibition
2:00pm: Western Regional Clydesdale Draft Horse Show
3:00pm: Trail dosed
4:30pm: 4H Horse Show Events
5:00pm: Keyhole- Srjntjr Barrels-Sr, Int, jr

Competitive Exhibits
9:30apm: FFA/4-H Poultry, Pigeons and Waterfowl Showmanship
10:00apm: 4H Beef Roping Contest
10:00apm: 4H Dogs Intermediate & Junior Showmanship Run Offs
10:00apm: 4H Dogs Service Dog Control Classes & Evaluations
10:00apm: 4HCavy Costume Class
10:00am-5:00pm: FFA/4H Dairy Cattle Showmanship & Type
10:00am-11:30apm: 4H Rabbit Demonstrations
10:00am-1:00pm: 4H Sewing Top Seamstress
10:00am-8:00pm: 4H Performing Arts All Auditions for Talent Show & Judging
10:00am-6:00pm: 4H Natural Science On the Spot, Judging, & Public Presentation
10:30am-6:00pm: 4H/FFA Sheep Showmanship
11:00m    4H Cat Type Classes
12noon    4H Beef Costume
12noon-4:00pm: 4H Rabbits Bowl
1:00pm: Salsa Taste Off Contest
1:00pm-3:00pm: All Animal Obstacle Course
1:00pm-3:00pm: 4H Pygmy Goats Judging Contest
1:00pm-4:00pm: 4H Pub. Presentation ImpromptuTalks
2:00pm: 4H Beef Bowl Championship
2:00pm: 4H Hog Calling
2:30pm: 4H Cats Alumni Cat Bowl
3:00pm: 4H fiber Goats Over the Hill
3:00pm: 4H Cavy Awards
3:00pm-5:00pm: 4H Dairy Goats Judging Contest
3:15pm: 4H Beef Primary Showmanship
3:30pm: 4H Beef Awards
4:00pm: 4H Dog Costume
4:00pm: FFA Lads and Ladies Lead
4:00pm-6:00pm: Sheep/Goats Lads and Ladies Lead
4:00pm: 4H Swine Costume Class
4:40pm: 4H Rabbit Awards
5:00pm-8:00pm: 4H Poultry/Waterfowl Awards
5:00pm-8:00pm: 4H Goats Utility Showmanship, Type
6:00pm: 4H Dogs Mixed Breen Conformation
6:00pm: 4H Cats Parent Showmanship
7:00pm-8:00pm: 4H Llama/Alpaca Obstacle Course

Exhibit Closures And Animal Changeovers
7:00am–10:00am: OC Floral 2nd Show Judging entries & judging – limited viewing
5:00pm-10:00pm: OC Clydesdale Draft Horses change over-Barns closed
6:00pm-10:00pm: 4H/FFA Beef Cattle change over-Barn closed

Carnival Hour: 11:00 am - 11:00 pm

Buy Tickets