Washington State Fair

Washington State Fair

Monday, Sep 2, 2019 at 9:30am

  253-845-1771
  Website

Schedule of Events

9:30 AM - Agriculture & Horticulture Displays at Barn J
9:30 AM - All Around Dogs at Barn H
9:30 AM - Beef Cattle at Barn N
9:30 AM - Dairy Cattle at Agriplex
9:30 AM - Draft Horses at Barn D
9:30 AM - Fair Farm at Fair Farm
9:30 AM - Fair Museum at Fair Museum
9:30 AM - Lost World of Dragons at Centennial Building
9:30 AM - NW Artisan Market at Pavilion
9:30 AM - Northwest Outdoors at Expo Hall
9:30 AM - Open Class Pigeons at Barn A
9:30 AM - Upcycled Chic at Pavilion
9:30 AM - Piglet Palace at Piglet Palace
9:30 AM - Planting Patch at Planting Patch
9:30 AM - Timber Gulch at Timber Gulch
9:30 AM - Tropical Odyssey at Merchant's Building
10:00 AM - BACON, BACON, BACON! Contest at Pavilion
10:30 AM - Northwest National Brown Swiss Show at Tractor Supply Arena
10:30 AM - Painting Flowers on Rocks - Teresa White at Pavilion
10:30 AM - Pioneer Farm at Pioneer Farm
10:30 AM - The Farm at SillyVille at Farm at SillyVille
10:30 AM - Tractor Tracks at Tractor Tracks
11:00 AM - Giant Pumpkin Carving at Fountain Plaza
11:00 AM - Wood Burning - Paul Langston at Pavilion
11:00 AM - English Paper Piecing at Pavilion
11:00 AM - Powerhouse at Fountain Plaza Stage
11:30 AM - Stitch n Flip Quilts - Elizabeth Thomas at Pavilion
11:30 AM - Roberto The Magnificent at Coca-Cola Stage
11:30 AM - Wool Riders Only - Mutton Busting at Mutton Busting
12:00 PM - Eva & Norah Ekness at Showplace Stage
12:00 PM - World's Biggest Bounce House at The Landing
12:30 PM - Dennis Lee Band at Fountain Plaza Stage
12:45 PM - Let's Pretend - Cutest Show on Earth at Timber Gulch
1:00 PM - Plastic Canvas - Wanda Hunter at Pavilion
1:00 PM - The Everly Set at Coca-Cola Stage
1:30 PM - Wood Working - Carol Zandell & Chris Johnson at Pavilion
1:30 PM - Crochet - Michelle Vebber at Pavilion
1:30 PM - Wool Riders Only - Mutton Busting at Mutton Busting
2:00 PM - Powerhouse at Fountain Plaza Stage
2:30 PM - Roberto The Magnificent at Coca-Cola Stage
2:45 PM - Let's Pretend - Cutest Show on Earth at Timber Gulch
3:00 PM - Eva & Norah Ekness at Showplace Stage
3:30 PM - Dennis Lee Band at Fountain Plaza Stage
3:30 PM - Pine cone Art - Doris Beadreau at Pavilion
3:30 PM - Scones - Fram McGregor-Hollums at Pavilion
3:30 PM - Wool Riders Only - Mutton Busting at Mutton Busting
4:00 PM - Bird Carving - Larry Martin at Pavilion
4:00 PM - The Everly Set at Coca-Cola Stage
4:30 PM - Basket Weaving - Elaine Twogood at Pavilion
4:45 PM - Let's Pretend - Cutest Show on Earth at Timber Gulch
5:00 PM - Powerhouse at Fountain Plaza Stage
5:30 PM - Daily Parade at Throughout Fairgrounds
5:30 PM - Roberto The Magnificent at Coca-Cola Stage
5:30 PM - Wool Riders Only - Mutton Busting at Mutton Busting
6:00 PM - Eva & Norah Ekness at Showplace Stage
6:00 PM - Ceramics - Kathryn Merry at Pavilion
6:00 PM - Common Sense Nutritional Therapy - Steve & Sherry Fry at Pavilion
6:00 PM - The Beach Boys at Grandstand
6:30 PM - Dennis Lee Band at Fountain Plaza Stage
6:30 PM - Wood Turning - Pat McCart at Pavilion
6:30 PM - Journey Unauthorized at Outpost 47
7:00 PM - Upward Bound in the Fifth Dimension at Showplace Stage
7:00 PM - The Everly Set at Coca-Cola Stage

Buy Tickets